Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017

8η Έκθεση Κρήτη Η Μεγάλη Συνάντηση - Θεσσαλονίκη 2017

Η 8η Έκθεση Τοπικών Προϊόντων
 «ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση - Toπικές Γεύσεις Ελλάδας»
ανοίγει τις πύλες της από τις 28 Οκτωβρίου έως τις 5 Νοεμβρίου 2017
στη Θεσσαλονίκη, στη Δ.Ε.Θ., στο Περίπτερο 12

Όλα είναι έτοιμα για τη μεγάλη Έκθεση Τοπικών Προϊόντων «ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση - Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας» που ανοίγει τις πύλες της στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) στο Περίπτερο 12, από τις 10:30 το πρωί της 28ης Οκτωβρίου και θα λειτουργεί έως και τις 5 Νοεμβρίου στις 9:30 το βράδυ.



Δεκάδες εκθέτες από κάθε γωνιά της Κρητικής γης αλλά και παραγωγοί από άλλες περιοχές όπως: Κατερίνη, Τρίκαλα, Καλάβρυτα, Κομοτηνή, Λάρισα, Βοιωτία, Θεσσαλονίκη, Νίσυρο, Μεσσηνία, Ημαθεία, Αττική, Λήμνο, Καστοριά, Καβάλα, Κιλκίς κ.α. εμπλουτίζουν την έκθεση και παρουσιάζουν στους χιλιάδες επισκέπτες μια μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων: Λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια - αρτοσκευάσματα, μέλι, βότανα, γλυκά, καραμελωμένοι καρποί, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, κάστανα, γεμιστά σύκα, τοματοειδή, προϊόντα σαλιγκαριού, σοκολατοειδή, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, σαπούνια, αρώματα και αλόη είναι μερικά από τα προϊόντα που θα έχουν την ευκαιρία οι επισκέπτες να δουν, να γευτούν και να προμηθευτούν απευθείας από τους παραγωγούς.

Επίσης, η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης συμμετέχει στη φετινή διοργάνωση με εκθεσιακό περίπτερο και παρουσιάζει στους επισκέπτες την πλούσια ποικιλία προϊόντων που παράγονται στην περιοχή της.
Παράλληλα με την έκθεση, πραγματοποιούνται δεκάδες μουσικές, χορευτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις.
Περισσότεροι από τριακόσιοι χορευτές, πενήντα μουσικοί, δεκάδες πολιτιστικά σωματεία, σεφ και άλλοι συντελεστές θα συμμετάσχουν σ' αυτό το εννιαήμερο πολιτιστικό αντάμωμα γεύσεων, μουσικής, χορού και πολιτισμού.
Η είσοδος στην Έκθεση θα είναι ελεύθερη, ενώ θα παρέχεται δωρεάν πάρκινγκ σε όλα τα οχήματα.
Οι ώρες λειτουργίας της Έκθεσης για τα Σαββατοκύριακα θα είναι από τις 10:30 το πρωί έως και τις 9.30 το βράδυ.

Τις καθημερινές, η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 12:00 το μεσημέρι έως και τις 9:30 το βράδυ.
Τα εγκαίνια της Έκθεσης θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα το Σάββατο 28 Οκτωβρίου στις 7:00 το απόγευμα, παρουσία επισήμων και πλήθους κόσμου.

Αυτή τη μεγάλη διοργάνωση στηρίζουν έμπρακτα με τη συμμετοχή τους δεκάδες φορείς και πολιτιστικά σωματεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Βόρειας Ελλάδας και αλλού, ενώ παράλληλα με το εμπορικό της μέρος αποτελεί και ένα σημείο συνάντησης όλων όσοι ασχολούνται με τις πολιτιστικές παραδόσεις των ιδιαίτερων περιοχών της χώρας μας.

Η Έκθεση οργανώνεται από τις Επικοινωνίες Κρήτης- Νεκτάριος Σερμάκης, πραγματοποιείται με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και της Δ.Ε.Θ. Hellexpo, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας και Θράκης).
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Έκθεση-Θεσμός έχει ήδη πραγματοποιήσει 7 μεγάλες διοργανώσεις στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, με χιλιάδες επισκέπτες και τεράστια προβολή σε όλα τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας.
Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα: 2810 213318, 6932 430 433 και στην ιστοσελίδα της έκθεσης www.pagritiaekthesi.gr
8η Έκθεση «ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση»
28 Οκτωβρίου έως 5 Νοεμβρίου 2016 - ΔΕΘ - Περίπτερο 12
Μια γιορτή γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού !
Με ελεύθερη είσοδο και δωρεάν parking ! 


Σάββατο 28 Οκτωβρίου

13:00Ο Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή των Γρεβενών και της Ηπείρου:
  • Λαφίνα
  • Τσάμικος
  • Καπέσοβο
  • Ζαχαρούλα
  • Γιατρός
  • Τσαρίτσα
  • Χάιδω
Πρόεδρος - Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Οικονόμου
14:00
Ο Ποντιακός Σύλλογος Καστανά «Ο Αμάραντον» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Σοφία Αβραμίδου
Χοροδιδάσκαλος: Παύλος Τσιλογλανίδης


19:00
Εγκαίνια Έκθεσης
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, παρουσία πλήθους κόσμου και επισήμων.
Το παρόν θα δώσει ο Αντιπεριφερειάρχης Κρήτης κ. Μανώλης Χνάρης, εκπρόσωποι των Πολιτιστικών Σωματείων της Θεσσαλονίκης με τα λάβαρα τους και άλλοι επίσημοι.

Τα εγκαίνια θα διανθιστούν με μουσικοχορευτικό πρόγραμμα από τον Σύλλογο έρευνας & διάδοσης Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη". Το χορευτικό συγκρότημα του Συλλόγου θα παρουσιάσει μια ολοκληρωμένη προβολή Κρητικών Παραδοσιακών Χορών & Ενδυμασιών και από τους τέσσερις νομούς της Κρήτης, με την επιμέλεια του χοροδιδασκάλου κ. Νίκου Κατσιρντάκη.
Την μουσική επιμέλεια της εκδήλωσης έχουν: Κωστής Κυριτσάκης (λύρα-τραγούδι), Μάριος Μπορμπουδάκης(λαούτο).
Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης. 

Κυριακή 29η Οκτωβρίου

12:00
Λαογραφικός Σύλλογος Κρητών Θεσ/νίκης «Τ' Αγρίμια».
Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη.
Πρόεδρος: Βαγγελιώ Γιουμπάκη - Κοκολάκη. 

Παρουσίαση βιβλίου «Στα ζάλα μου (Μαντινάδες - Ρίμες)» της μαντιναδολόγου Μάρως Γεωργιλαδάκη.
15:00
Ο Σύλλογος Κρητών Χαλκιδικής «Νίκος Καζαντζάκης» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής, από τους: Δημήτρη Μακρή (λύρα, τραγούδι) και Νικητάκη Ανδρέα (λαούτο, τραγούδι).
Προέδρος: Παπαδάκης Νίκος
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Μπαραχάνος

15:30
O Πολιτιστικός Σύλλογος Τραγιλιωτών «ΟΡΦΕΑΣ» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς της Θράκης:
  • Συρτός Συγκαθιστός
  • Ξέσυρτος
  • Μπαϊντούσκα
  • Ζωναράδικος Κουσευτός
  • Δεντρίτσι
  • Μαντηλάτος
Πρόεδρος: Φωτεινή Τσιότρα
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

16:00Ο Σύλλογος Οσσαίων «Η Αγία Κυράννα» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

17:00 Η Χορευτική Ομάδα Βαρβάρας, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Φρόσω Τριανταφύλλου
Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος 

Ο Γυναικείος Σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία.
Πρόεδρος: Αικατερίνη Ανίκουλα
Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

18:00Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Βρασνών (χορούς από Μακεδονία ή Θράκη)
Πρόεδρος: Γιώργος Μελαχρούδης
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

19:00 
Ο Σύλλογος Κρητών νομού Κιλκίς «Το Αρκάδι» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Γιώργος Φραγκιαδάκης
Χοροδιδάσκαλος: Γιώτα Καλογρίδη

20:00
Το χορευτικό συγκρότημα του Συλλόγου Κρητών Βρακοφόρων Μακεδονίας παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους: Αρετή Καμηλάκη (Βιολί - Τραγούδι), Στεργιανόπουλος Λευτέρης (Λαούτο - Τραγούδι), Ουζουνίδης Χρυσοβαλάντης (Κιθάρα - Τραγούδι), Κεσελοπούλου Ζωή (Νταουλάκι).
Χοροδιδάσκαλος - Πρόεδρος: Παναγιώτης Βαρότσης.

Δευτέρα 30 Οκτωβρίου

18:30
Ο Λαογραφικός Χορευτικός Σύλλογος Βασιλικών, παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή της Ανθεμούντας και της Χαλκιδικής:
  • Λενιώ
  • Ένας Κοντός κοντούτσικος
  • Συρμάτ'κός
  • Χασαπιά
  • Καρσιλαμάς
  • Ταμπαχανιώτικος Συρτος
Προεδρος: Αριστοτελης Γεροθανάσης
Χορoδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

19:00
Ο Μορφωτικός Λαογραφικός Όμιλος Βαμβακόφυτου Σερρών παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή των Σερρών, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους: Αριστείδη Δράμαλη, Γιάννη Δράμαλη καιΗλία Ματζίρη.
Προέδρος: Ανδρέας Γκένιος

Τρίτη 31 Οκτωβρίου

17:00
Λέσχη Αρχιμαγείρων Μακεδονίας – Θράκης «Μέγας Αλέξανδρος»

18:30
Ο Πολιτιστικός μορφωτικός Σύλλογος «Κοσμάς ο Αιτωλός» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή της Δυτικής Θράκης:
  • Συρτός Συγκαθιστός
  • Ξέσυρτος
  • Μπαϊντούσκα
  • Ζωναράδικο - Κλωστρό
  • Χασαπιά
  • Μαντηλάτος
Πρόεδρος: Χρήστος Κολοβός
Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

19:00
Η χορευτική ομάδα του Πολιτιστικού Λαογραφικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης «Οι Φίλοι της Παράδοσης» παρουσιάζει χορούς από την Καππαδοκία, την Καστοριά και την Ορεινή Σερρών.
Πρόεδρος: Ελένη Κουντουρά
Χοροδιδάδκαλος: Περικλής Διαμαντής

19:30
Ο Μικρασιατικός Σύλλογος Μενεμένης «Η Αγία Παρασκευή» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τη Σμύρνη.
Πρόεδρος: Αναστασία Παληκαρίδου
Χοροδιδάδκαλος: Περικλής Διαμαντής

20:00
Ο Σύλλογος Ποντίων Καλλιθέας Συκεών παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

Τετάρτη 1 Νοεμβρίου (5η μέρα)

17:00
O Πολιτιστικός  Σύλλογος Χαριλάου «Οι Τρεις Ιεράρχες» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από τη Μαύρη Θάλασσα:
  • Τραμπανιστός
  • Τρεμουλιαστός
  • Σφαρλής
  • Χεριάτικος
  • Κυνηγητός
  • Καλλινίτικος
Πρόεδρος: Γιώργος Βούλγαρης
Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

17:30
Ο Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Θερμαϊκού παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή της Φλώρινας και της Αριδαίας:
  • Συρτός
  • Αλωνιώτικος
  • Λιτός
  • Ζάραμο
  • Μπαϊντούσκινο
  • Τικφέσκινο
  • Τσουράπια
Πρόεδρος: Ελισάβετ Σιδηροπούλου
Χοροδιδάσκαλος : Ζήσης Οικονόμου

18:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Βαρβάρας «Η Αγία Βαρβάρα» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Γιώργος Καρέτσας
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Γιαννόπουλος

18:30
Η Χορευτική Ομάδα Αγίου Παύλου «Χορόσημο» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή της Αλμωπίας:
  • Συρτός Μακεδονίας
  • Ράικο
  • Ζάικο
  • Μπαιντούσκινο
  • Ζαβλιτσαίνα
Πρόεδρος - Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Γιαννακάκης
19:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης «Σκουτέρνα» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την Ήπειρο:
  • Καραγκούνα
  • Φεσοδερβέναγας
  • Παραμυθιά
  • Κεντημένη ποδιά
  • Ζαχαρούλα
  • Σκάρος / Τσάμικος
  • Καλαματιανός
Πρόεδρος: Καπανίκη Τζένη
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Σωτηριάδης

20:00
Ο Χορευτικός Όμιλος Δυτικής Θεσσαλονίκης «Το Σεργιάνι» παρουσιάζει λαϊκούς χορούς.
Πρόεδρος: Παναγιώτης Καμπαρούδης.
Χοροδιδάσκαλος: Κατερίνα Καρατζά

Πέμπτη 2 Νοεμβρίου

Αφιέρωμα στο γνωστό λυράρη Γιώργο Σφακιανάκη, από τα Κρητικά τμήματα των Συλλόγων που συμμετέχουν στις σημερινές εκδηλώσεις.
Τη μουσική επιμέλεια του σημερινού προγράμματος έχει ο Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

17:00
Η Ένωση Κρητών Φοιτητών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από το Γιώργο Σφακιανάκη (λύρα, τραγούδι) και το συγκρότημά του.

18:00
Το τμήμα ενηλίκων και το παιδικό τμήμα του Αθλητικού Πολιτιστικού Συλλόγου Κατοίκων Νέας Πολιτείας παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία της χορωδίας «Ριζίτες» και τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από το Γιώργο Σφακιανάκη (λύρα, τραγούδι) και το συγκρότημά του.
Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης.
Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή.

19:30
Το Κρητικό τμήμα του συλλόγου Ποντίων Μενεμένης παρουσιάζει παραδοσιακούς Κρητικούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από το Γιώργο Σφακιανάκη (λύρα, τραγούδι) και το συγκρότημά του.
Πρόεδρος: Μένη Νικοδημοπούλου
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατζατζής

20:00
Η Παγκρήτια Αδελφότητα Θεσσαλονίκης παρουσιάζει τους παρακάτω Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από το Γιώργο Σφακιανάκη (λύρα, τραγούδι) και το συγκρότημά του:
  • Αγκαλιαστός
  • Κρητικός ή Πηδηχτός-Καστρινός
  • Συρτός Χανιώτης
  • Σιγανός-Πεντοζάλης
  • Λαζώτης
  • Σούστα
Πρόεδρος: Πέτρος Πετρακάκης
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

Παρασκευή 3 Νοεμβρίου

17:30
Η σύμπραξη των σχολείων:
  • Ειδικό Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Δήμου Πυλαίας Χορτιάτη
  • Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Κορδελιού και
  • Ειδικό Γυμνάσιο Λύκειο ΕΑΕ Κωφών και Βαρήκοων Θεσσαλονίκης.
παρουσιάζουν παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους: Αρετή Καμηλάκη (βιολί - τραγούδι), Ουζουνίδης Χρυσοβαλάντης (κιθάρα - τραγούδι), Κεσελοπούλου Ζωή (νταουλάκι).
18:00
Το χορευτικό συγκρότημα του Αθλητικού Χορευτικού Πολιτιστικού Συλλόγου «Διόνυσος» Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς του Αιγαίου Πελάγους:
  • Δετός Χίου  
  • Ένα Καράβι Από τη Χιο  
  • Γιαρ-Γιαρ  
  • Συρτός Νάξου  
  • Κοτσάκια  
  • Ικαριώτικος 
  • Πηδηχτός Ρόδου 
  • Σια-Σούστα από την Κω 
  • Σοκιανή 
  • Πεντοζάλη από την Κω
Την μουσική επιμέλεια έχουν: Αρετή Καμηλάκη (βιολί - τραγούδι), Ουζουνίδης Χρυσοβαλάντης (κιθάρα - τραγούδι), Κεσελοπούλου Ζωή (νταουλάκι).
Πρόεδρος: Ιωάννης Χρηστάκος
Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

18:30
Ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Ευαγγελισμού «Άγιος Λάζαρος» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την περιοχή της Μ. Ασίας:
  • Σρτόμπαλος
  • Γιωργίτσα
  • Άτταρης
  • Αργλαμάς
  • Κόνιαλι
Μουσική: Αρετή Καμηλάκη (βιολί - τραγούδι), Ουζουνίδης Χρυσοβαλάντης (κιθάρα - τραγούδι), Κεσελοπούλου Ζωή (νταουλάκι).
Πρόεδρος: Νίκος Δημητρίου
Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Δαγκλή

19:00
Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Ευόσμου «Το Γαϊτάνι».

Το εφηβικό τμήμα παρουσιάζει χορούς από την Άσσηρο:
  • Καρσιλαμάς
  • Λενιώ
  • Θοδώρα
  • Κίνησαν τα καράβια
  • Τρεχάτο
  • Χασαπιά
Το τμήμα ενηλίκων παρουσιάζει χορούς από την Εύβοια:
  • Συρτό Καρύστου
  • Σπυρί πιπέρι έσπερνα
  • Στον κόμπο στην ρίζα
  • Καβοντορίτικο
  • Μυλωνιάτικος
Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

19:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μετεώρων του Δήμου Παύλου Μελά «Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος» παρουσιάζει:

Χορούς από το Μικρό και Μεγάλο Μπογιαλίκι:
  • Κουκίτσα
  • Ζίγκλο
  • Μπαϊντούσκα
  • Τροΰρω
  • Ζαβρατένο
Χορούς της Μακεδονίας:
  • Συρτό
  • Μπαϊντούσκινο
  • Τικφέσκινο
  • Κόρη Ελένη
  • Χασαπιά
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης
20:00
Ο Λαογραφικός Σύλλογος Κρητών Θεσ/νίκης «Τ' Αγρίμια» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Βαγγελιώ Γιουμπάκη - Κοκολάκη.
Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη.


Σάββατο 4 Νοεμβρίου

13:00
Ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κατοίκων Νέας Πολιτείας και το Κρητικό τμήμα Εφήβων & Νέωνπαρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης.
Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή.

15:30
«Καντάδα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης» από τον Σύλλογο έρευνας & διάδοσης Κρητικής παράδοσης «Ιδαία Γη» και από το Σύλλογο Κισσαμιτών Αττικής.

17:30
Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος

18:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καμποχωρίου Ημαθίας «Μέγας Αλέξανδρος» παρουσιάζει χορούς και δρώμενα από την περιοχή του Ρουμλουκίου:
  • Πατινάδα
  • Καραγιάννενα
  • Πατρώνα
  • Ανθίας
  • Καρατζόβα
  • Συρτός
Θα παρουσιαστούν δρώμενα με την τοπική διάλεκτο της περιοχής του Ρουμλουκίου.
Πρόεδρος: Ευαγγελία Μιχαλακάκη.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Γιαννόπουλος

18:30
Ο Χορευτικός Όμιλος Θέρμης παρουσιάζει του παρακάτω παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή της Βεγορίτιδας:
  • Πατινάδα
  • Ζαβλιτσένα
  • Γκάιντα
  • Στάνκενα
  • Τζέμος
  • Πουστσένο
Πρόεδρος: Σταύρος Μωραΐτης
Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

19:00
Το χορευτικό τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου Βορείου Ελλάδος «Αλέξανδρος» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την ευρύτερη περιοχή της δυτικής Μακεδονίας:
  • Η Μακεδονία του παλαιού καιρού 
  • Πουστσένο 
  • Κόρη Ελένη 
  • Μπαιντούσκινο
  • Χασαπιά 
  • Συρτός Μακεδονίας
Πρόεδρος: Νίκος Αλβανούδης.
Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

19:30
Εκδήλωση από το χορευτικό συγκρότημα του Καλλιτεχνικού Χορευτικού Ομίλου «Πύρριχος».
Πρόεδρος και Καλλιτεχνικός διευθυντής: Βασίλειος Πολατίδης

20:00
Ο Σύλλογος Κρητών Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους: Αρετή Καμηλάκη (βιολί - τραγούδι), Στεργιανόπουλος Λευτέρης (λαούτο - τραγούδι), Ουζουνίδης Χρυσοβαλάντης (κιθάρα - τραγούδι), Κεσελοπούλου Ζωή (νταουλάκι).

Κυριακή 5 Νοεμβρίου

12:00
Ο σύλλογος «Άγιος Βασίλειος» παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς.

12:30
Το χορευτικό τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου κατοίκων Κάτω Ηλιούπολης «Αναγέννηση» παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από τη Δυτική Θράκη:
  • Ξεσυρτός & Σιχτίρ χαβασί 
  • Κουσευτός
  • Μπαϊντούσκα
  • Ντρίστα
  • Ζωναράδικος κουλουριαστός
Πρόεδρος: Στέλιος Καρούτσος
Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος.

13:00
Λέσχη Αρχιμαγείρων Μακεδονίας – Θράκης «Μέγας Αλέξανδρος».

14:00
Το χορευτικό συγκρότημα του Συλλόγου Φίλων Κρητικής Παράδοσης Θέρμης «Ξαστεριά» παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Αντώνης Φουντουλάκης.
Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης.

16:00
Ο Πολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Φοίνικα παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς:
  • Γίκνα
  • Δενδρίτσι
  • Ζωναράδικο
  • Ζερβό
  • Μπαϊντούσκα
  • Ταπεινό
  • Κουλουριαστό
  • Συρτό
  • Συγκαθιστό με γύρισμα
Πρόεδρος: Καραπιδάκης Δημήτριος
Χοροδιδάσκαλος: Μαστραντώνη Θώμη

16:30
Ο Σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς «Ταξιάρχης» παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Προποντίδας και της Ερυθραίας:
  • Συρτός Πολίτικος
  • Τέσσερα μάτια δυό καρδιές
  • Καρσιλαμάς 
  • Ολμάζ
  • Κανελόριζα 
  • Βαρύς Καρσιλαμάς
  • Τσιφτετέλι
  • Κόνιαλι
  • Χασαπιά
Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

17:30
Ο Σύλλογος Αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει τους παρακάτω χορούς από την Μακεδονίακαι τα Νησιά Ιονίου.

Χοροί Μακεδονίας:
  • Συρτός 
  • Λεβέντικος ή Λυτός
  • Σύρε σύρε 
  • Μάης Βλάστης 
  • Τσουράπια 
  • Σαρακίνα 
  • Τρεχάτος.
Χοροί από τα Νησιά Ιονίου:
  • Κερκυραϊκός 
  • Αη Γιώργης 
  • Μέρμηγκας 
  • Κορακιανίτικος 
  • Βλαχοπούλες
Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης
Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Χατζηχαριστού

18:00
Ο Σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από το Ελληνοχώρι της Δυτικής Θράκης.
Πρόεδρος: Έφη Δούκα
Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

18:30
Ο Σύλλογος Σερραίων Κατοίκων Θέρμης παρουσιάζει  παραδοσιακούς χορούς των Σερρών.
  • Αρναούτα – Μπαϊντούσκα Σκοτούσας
  • Ένα κι ένα 
  • Ορμανλί
  • Μοναστήρι Χαβασί
  • Αραπάκι
  • Δραμσκο 
  • Γκάιντα Πετριτσίου – Ναστρίτζινι 
  • Σελιανίκ –Καρσιλαμάς 
Πρόεδρος: Παναγιώτης Μαλούδης
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

19:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ευόσμου «Κύριλλος & Μεθόδιος» παρουσιάζουν δρώμενο της Πιρπερούνας με συμμετοχή της χορωδίας και του χορευτικού του συλλόγου, που θα χορέψει χορούς από την περιοχή της Σιάτιστας Κοζάνης.
Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου
Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

19:30
Ο Συλλογος Σμυρναίων Μικρασιατων Ελευθερίου Κορδελιού παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος: Χρυσή Σαλμανιώτη
Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Μπαδέμη

20:00
Ο Σύλλογος Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού παρουσιάζει χορούς από την περιοχή του Πόντου.
Πρόεδρος: Δημήτρης  Τούμπας
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης

20:30
Εκδήλωση από το χορευτικό συγκρότημα του Συλλόγου Κρητών Βρακοφόρων Μακεδονίας, που παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Τάσο Σιαμαδούρα και το συγκρότημά του.
Χοροδιδάσκαλος - Πρόεδρος: Παναγιώτης Βαρότσης.


9 ημέρες, ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού,
με ελεύθερη είσοδο & δωρεάν πάρκινγκ!
Να είστε όλοι εκεί!

Πληροφορίες: 2810213318
Ζεσταίνονται τα ρακοκάζανα - Το Όργωμα με το ξύλινο αλέτρι - Στη χώρα των Λωτοφάγων ............. ............. .............
Ο Ολλανδός Κρητικός Ευγένιος Γκέραρντ - Γιώργης Καλομοίρης ή Γιοργαντός - Όλα τα καλά δύσκολα - του Κ. Μουδάτσου ............. ............. .............

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΡΘΡΩΝ

4 μουσικοί στο γλέντι του 15 Άυγουστου 2018 ............. Στο Παρασπόρι του δήμου Σητείας

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΔΕΣΠΟΙΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΑΚΗ

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΝΝΑΡΑΚΗΣ

.........

ΤΟ ΝΕΟ SITE ΣΗΤΕΙΑΚΑ ΝΕΑ

.............